Termoterapia, czyli leczenie ciepłem

Leczenie ciepłem (gr. thermós ciepły, gorący, gr. thera- peia leczenie) jest jedną z najstarszych terapii naturalnych na świecie. Instynktownie stosowana była już zapewne przez ludzi epoki jaskiniowej, którzy wszelkie dolegliwości mogli leczyć naturalnym promiennikiem ciepła — słońcem. Następnym w kolejności środkiem, używanym przez człowieka już świadomie, był ogień.
Początki zabiegów stricte medycznych giną w mrokach starożytności. Pierwszy utrwalony zapis na ten temat przekazuje Homer. W Iliadzie nadmienia on, że plemiona achajskie stosowały rozżarzone kamienie do wypalania ran wojownikom. W papirusach egipskich, zwłaszcza spisywanych przez kapłanów ze świątyni boga Ptah, wielokrotnie można przeczytać o ówczesnych sposobach leczenia, m.in. używaniu podgrzanego piasku jako środka przeciwbólowego. W czasach imperium rzymskiego znane powszechnie były łaźnie suche, tzw. rzymskie. Medycyna ludowa leczenie ciepłem stosuje do czasów obecnych. Nie zawsze jest to działanie w pełni świadome, ale skuteczne, jak na przykład wypalanie ran po ukąszeniach jadowitych gadów lub owadów. Celem powyższej terapii jest spowodowanie za pomocą wysokich temperatur rozszerzenia naczyń krwionośnych w bolącym miejscu. Na skutek tego zabiegu następuje lepsze ukrwienie miejscowe, a co za tym idzie, pobudzona zostaje regeneracja chorych tkanek oraz łatwiej usuwane są produkty rozpadu i tzw. złogi, przyśpieszają się procesy metaboliczne, wzrasta również odporność całego organizmu. Podstawowymi metodami leczenia ciepłem są: nagrzewanie gorącym powietrzem, kąpiele słoneczne, sauna, gorące okłady suche, koce i poduszki elektryczne, nagrzewanie termoforami oraz woreczkami z gorącym piaskiem lub ziarnem. Odrębnego omówienia wymagają okłady parafinowe.
Zabiegi cieplne są niezwykle skuteczne przy takich dolegliwościach, jak: bóle migrenowe, wszelkie nerwobóle, zapalenie zatok przynosowych, kolki, nerwice, gościec stawowy i zwyrodnieniowy oraz bóle mięśni i zaniki tkanki mięśniowej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!